2021. november 4., csütörtök

Olvasói kérdés: A tudatos társkeresés során komoly kapcsolatot keresünk egyvalakivel?

Néhány héttel ezelőtt, a projektünk kezdetén közzétettünk egy összefoglalót a tudatos társkeresés lényegéről. Azóta érkezett hozzánk néhány kérdés ezzel kapcsolatban. Az egyik olvasónk például arra kíváncsi, hogy vajon kizárólag arról szól-e a tudatos társkeresés, hogy az igazit keressük. Ma ezt a témát járjuk körbe részletesebben.

Szóval, a tudatos társkeresés során komoly kapcsolatot keresünk egyvalakivel?

Röviden a legtöbb egyedülálló számára igen, ez a fő cél. A csoportunkban mi is arra összpontosítunk, hogy ezt támogassuk. Ugyanakkor ha megkérdeznénk valakit, hogy ezt miért szeretné, a válasz valószínűleg kissé összetett lenne a végén. Miért is akarok komoly kapcsolatot? Azért, mert szeretném, ha meglenne az érzelmi biztonság, lenne mellettem valaki, akire mindig számíthatok, valaki, akivel mindig fel tudok fedezni valami újat, és így tovább.

Másrészt viszont ha olyasvalakit kérdezünk meg, aki ezt nem szeretné, ugyanaz történik. Nem keresek komoly kapcsolatot, mert nem szeretném elveszíteni a szabadságomat, 1 év múlva elköltözöm, és összességében véve nem érzem késznek magam erre. Ebből kifolyólag csakis rövidtávra tervezek.

A beszélők mindkét esetben tudatos választ adtak. Mindketten tisztában vannak vele, hogy mit (nem) akarnak, valamint hogy milyen motivációk húzódnak meg emögött. Azt is tudják, hogy hogyan kommunikálják a szükségleteiket, a tudatos társkeresés pedig pontosan erről szól. Senki sem tudja eldönteni helyetted, hogy mi a jó neked, ezért ez az első feladatod hogyha erre az útra lépsz. Azt is tudnod kell ugyanakkor, hogy hogyan kommunikáld megfelelő módon az elképzeléseidet mások felé, hogy számukra is világosak legyenek. Összeírtunk egy listát, hogy miket érdemes minden esetben szem előtt tartani.

Hogyan randizzunk tudatosan?

  1. Engedd el a tündérmeséket!

  2. Ismerd meg magadat és a szükségleteidet!

  3. Tanuld meg világosan kinyilvánítani a szükségleteidet!

  4. Gondolkodj elfogadóan és érzelmileg éretten!

  5. Húzd meg a határaidat és védd meg azokat!

  6. Ismerd meg a partneredet és minden mást is magad körül!

Nézzük meg részletesebben is, hogy hogy működik ez a folyamat:

1. Engedd el a tündérmeséket!

Arról már volt szó korábban, hogy mi a különbség aközött, ahogy afilmek és a tündérmesék bemutatják a szerelmet, valamint ahogy alegtöbb ember megtapasztalja azt az életében. Valójában mindkettő lehetséges. Egyesek valami nagyon intenzívet szeretnének átélni, pont mint ezekben a történetekben, leginkább fiatal korukban, és ez sikerül is nekik. Ezek a kapcsolatok ugyanakkor hatalmas mentális erőforrásokat visznek el, és az, ha megengedjük magunknak, hogy tökéletesnek lássuk a másikat, veszélyes is lehet. Ebből kifolyólag ez az állapot nem tartható fent örökké, és miután megtapasztalták, az emberek egy más jellegű kapcsolat után kezdenek el vágyakozni (vagy a meglévő alakul át): előtérbe kerül a nyugalom, bizalom, stabilitás, valamint az, hogy többé-kevésbé objektíven tudjunk tekinteni a partnerünkre, mindig ott legyünk egymásnak a nehézségek ellenére is ahelyett, hogy folyamatosan különböző érzelmeket élnénk meg a lehető legmagasabb szinten.

Akkor is, ha az első opciót szeretnéd megtapasztalni, érdemes a másodikat is szem előtt tartani, és már az elején elkezdeni dolgozni a kapcsolatnak ezen a részén is, vagy legalábbis látni, hogy mennyire tűnik megvalósíthatónak mindez az új partnereddel.

2. Ismerd meg magadat és a szükségleteidet!

A mai társadalomban, ha egy modern, multikulturális környezetben találod magad, az lehetsz, aki csak lenni szeretnél. Ez vonatkozik egyrészt a saját egyéni életcéljaidra, pl. hogy hol szeretnél élni, szeretnél-e gyermeket vállalni vagy sem, mit szeretnél elérni a karrieredben, és így tovább. Ezek mind-mind fontosak, amennyiben hosszútávra keresel társat, mivel neki majd támogatnia kell téged ezekben.

Ezzel egy időben ugyanakkor arra is vonatkozik az állítás, hogy milyen párkapcsolatot képzelsz el magadnak. Belemennél-e pl. egy távkapcsolatba, vagy teljesen elzárkózol az ilyesmitől? Egy tartós kapcsolatot szeretnél, vagy több rövidebbet? Mit gondolsz az egyéjszakás kalandokról, megfelelő elvárásokkal tudod kezelni ezeket a helyzeteket? A kultúrád támogatja a poligámiát, és ha igen, szeretnéd kipróbálni, vagy el sem tudod képzelni magad benne? Az igényeink mind-mind különbözőek. Senki sem tudja nálad jobban, hogy neked mi a jó, ezért is fontos tisztában lenni azzal, hogy mit is szeretnél, valamint a következő ponttal:

3. Tanuld meg világosan kinyilvánítani a szükségleteidet!

Amennyiben egyáltalán nincs vagy csak kevés tapasztalatod van a randizás terén, a kommunikáció elsajátítása minden bizonnyal nem kis feladat lesz számodra. Ez egy elég összetett téma, de mi most két dolgot szeretnénk kiemelni: az őszinteséget és a tiszteletet. Az egyértelmű, hogy mit jelent őszintén kifejezni a szándékaidat, ugyanakkor kapcsolatban is áll a kettő egymással: ha nem vagy őszinte, előbb-utóbb a tiszteletet is elveszítheted, a végeredmény pedig ugyanaz.

Ha egy bármilyen (akár baráti vagy üzleti) kapcsolatot egy autóhoz hasonlítunk, a tisztelet olyan, mint a benzin: ha nem maradt már több, nem fog működni. Megtolhatod erőből, ami sok erőfeszítésedbe kerül, és így talán még tudsz haladni egy kicsit, de nem annyit, amennyit szeretnél. Így végül feladod és elkezdesz kizárólag a partnered negatív tulajdonságaira összpontosítani, amelyek szerepet játszottak ennek a helyzetnek a kialakulásában.

Másrészről viszont a tiszteletteljes viselkedés hosszútávon kifizetődik: bármi történt közted és a partnered között, sokkal könnyebb a pozitív oldalát nézni és azt, hogy mit tanultál belőle, ha nem kell előtte olyan új negatív érzésekkel megbirkóznod, mint pl. a harag vagy a bűntudat. Ha mindkét fél tiszteletteljes volt a másik felé a kapcsolat során, könnyebben együtt is tudsz működni a volt partnereddel, ha például közös gyerekeitek vannak, egy munkahelyen dolgoztok, vagy egyszerűen csak sok közös barátotok van.

A tisztelet ezenfelül olyasvalami, amit adni és kapni is kell, ezért itt is fontos megtalálni az egyensúlyt. Az az ideális, ha mindkét fél mindkettőt egyformán megteszi.

4. Gondolkodj elfogadóan és érzelmileg éretten!

Egy kapcsolat alakulása mindig két emberen múlik. Ha tudod, hogy mit akarsz, és ezt sikerült is nyíltan, őszintén, tiszteletteljesen kommunikálni a másik felé, most már rajta múlik, hogy hogyan reagál. Ha például azt mondod valakinek, hogy nem állsz készen egy komoly kapcsolatra, lehet, hogy így fog gondolkozni: „Én viszont azt keresek, és biztos vagyok benne, hogy meg tudom győzni majd a másikat, hogy ebbe belemenjen!” Ráerőltetni valakire a saját elképzeléseidet, megváltoztatni a másikat, vagy éppen megmenteni saját magától – ezek mind-mind olyan cselekedetek, amelyek sok munkát igényelnek, de a végén minden bizonnyal nem kifizetődőek.

Ezek helyett inkább azt javasoljuk tehát, hogy hallgasd meg a másikat, és vizsgáld meg, mennyire kompatibilisek az ő tervei és elvárásai a tieiddel. Ha valakinek más az igénye vagy a véleménye, azt tiszteletteljesen fogadd el, és ezt figyelembe véve dönts a következő lépésről. Amennyiben sikerül kifejlesztened ezt a fajta érzelmi érettséget, tudatosabb döntéseket tudsz hozni.

5. Húzd meg a határaidat és védd meg azokat!

Az előbb már említettük a „megmenteni valakit saját magától” című forgatókönyvet, ami jó példa a határaid kijelölésének szemléltetésére. Van egy saját életed, és a te felelősséged, hogy megtaláld benne a boldogságot. A partnered ugyanebben a cipőben van, így hát ha neki ez nem sikerül, mondhatod azt, hogy megpróbálsz neki segíteni bizonyos módon, de nem fordíthatod az energiád nagy részét arra, hogy megoldd helyette a problémát. Ugyanakkor a határaidat kijelölni és nemet mondani kisebb dolgokkal kapcsolatban is lehet.

Amúlt héten a komfortzóna életünkre gyakorolt hatásaival foglalkoztunk. Amikor belekezdesz egy új kapcsolatba egy új partnerrel, ez a helyzet általában számos lehetőséget is tartogat számodra, hogy kipróbálj olyan dolgokat, amiket korábban még soha. Nyugodtan kísérletezz ebben az esetben, és döntsd el, hogy mi az, ami kényelmes és mi az, ami nem az neked hosszútávon. Találd meg az egyensúlyt a régi és az új céljaid között, mivel így fokozatosan tudjátok kialakítani a közös életeteket hirtelen nagy változások nélkül, és akkor tudjátok megtenni a következő nagyobb lépést, amikor mindketten készen álltok rá. Ne helyezd a figyelmed középpontjába az új partneredet, ha eddig még csak párszor találkoztatok, mivel így nehezebb lesz többé-kevésbé objektívan látni őt.

6. Ismerd meg a partneredet és minden mást is magad körül!

Az, hogy megismerd és többé-kevésbé objektíven lásd a partneredet, egy tanulási folyamat része. Maga a párkapcsolat is az, valamint minden jelentősebb helyzet az életünk során. A legkeményebb anyag a Földön a gyémánt, így más módon nem tudjuk csiszolni és fényessé tenni, csakis egy ugyanolyan anyagból készült eszközzel. A kapcsolatainkban ugyanez történik: más emberek gyakran buzdítanak minket arra, hogy megkérdőjelezzük a régi gondolkodásmódunkat, új kommunikációs képességeket fejlesszünk ki, tanuljuk meg jobban kordában tartani az érzéseinket, kilépjünk a komfortzónánkból, belekezdjünk valami újba, és még sorolhatnám.

Összességében véve, a tudatos társkeresés nem arról szól, hogy elérjünk egy bizonyos célt, amit az emberek többsége fontosnak tart. Sokkal inkább az a lényege, hogy tisztában legyünk a saját igényeinkkel és vágyainkkal, valamint ezeknek megfelelően állítsuk fel az elvárásainkat. Mivel mindannyian különbözőek vagyunk és különböző módon gondolkozunk, egy egy nagyszerű tanulási lehetőség is egyben: el kell például sajátítanunk olyan fontos készségeket, mint az elfogadás vagy a világos kommunikáció. Az új emberek, akikkel találkozol, akár még arra is motiválhatnak, hogy más módon fejleszd magad, például azáltal, hogy meghúzod a határaidat, vagy épp ellenkezőleg kilépsz a komfortzónádból. 

Amennyiben hasznosnak találod a projektünket, bátran küldd ezt el egyedülálló barátaidnak, ismerőseidnek a csoportunk linkjével együtt! Iratkozz fel Facebook oldalunkra is, hogy ne maradj le az új tartalmakról! Bármilyen kérdéssel vagy javaslattal keress bennünket nyugodtan a megadott elérhetőségeken!

Tudatos társkeresés Budapesten (Conscious dating in Budapest) csapata

https://www.facebook.com/consciousdatinginbudapest

www.facebook.com/groups/consciousdatinginbudapest/

consciousdatinginbudapest@gmail.com

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Helló március: Nemzetközi nő(hó)nap 👸🧕👰👩👧

Kedves Egyedülálló Hölgyek, A nemzetközi nőnapra való tekintettel különleges meglepetésekkel készültünk erre a hónapra. A videó angol nyelvű...